









V Hustopečích nad Bečvou specializovaná firma v pondělí hloubila kontrolní vrty přímo v kolejišti, aby se zjistila míra zasažení podloží benzenem v místě nehody. Dále probíhalo čerpání kontaminované vody z vystrojených hlubinných sond.
Zajišťovali jsme protipožární opatření: místo hlídala výjezdová cisterna, hasič-chemik s detektorem a hasič připravený s proudnicí pro případ zásahu. Dále odebíráme vzorky vod k analýze a měříme koncentrace v okolí v pravidelných intervalech. Monitorujeme přilehlé jezero. Pokračují preventivní opatření k jeho ochraně pomocí sorpčních hadů, norných stěn a sorbentu. Těžká technika dokončila úklid fragmentů železničních součástí po havárii.
Na místě zasahovalo 44 hasičů. Spolupracujeme s ČIŽP, KHS Olomouckého kraje, místními samosprávami, PČR, drážními hasiči a ZÚ HZS ČR a s jednotkami HZS ČR z jiných krajů.
Aktuální vyjádření ČIŽP k 15:00 17. března:
Ve vodní nádrži č. 6 se v důsledku dešťových srážek projevují zvýšené koncentrace benzenu, který je zde zachytáván pomocí sorpčních hadů a norných stěn. Během tohoto týdne budou realizována další opatření spočívající v oddělení místa kontaminace od vodní nádrže fyzickou bariérou pomocí tzv. larsenových stěn. Vzorky povrchových vod jsou odebírány každý den a vyhodnocovány laboratoří Povodí Moravy. V řece Bečvě jsou koncentrace benzenu stále hluboko pod limitem. Úhyn ryb nebyl zaznamenán.
Vzhledem k tomu, že již došlo k odklizení havarovaných cisteren a poškozeného kolejiště, odborná firma může zahájit vzorkování kontaminované půdy v ohnisku havárie. Na základě screeningu, který je nezbytný pro stanovení rozsahu kontaminace, pak bude zpracován projekt sanace zemin.
por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje
Zdroj foto: HZS Olomouckého kraje
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

