Dne 17. prosince 1944, v mrazivé a zamračené neděli, došlo nad územím mezi Olomoucí a Přerovem k největší letecké bitvě, která se odehrála nad dnešní Českou republikou. Střetla se zde 15. letecká armáda amerického letectva (USAAF), operující ze základny v Itálii, s německou stíhací eskadrou Luftwaffe JG 300. Tato operace, jejímž cílem bylo zničit strategické továrny na výrobu syntetického benzínu v Horním Slezsku, přinesla pro obě strany těžké ztráty a zanechala trvalou vzpomínku v historii letectví.
Do boje bylo nasazeno 827 amerických letounů, včetně 336 bombardérů B-24 Liberator a 191 B-17 Flying Fortress, chráněných 300 stíhačkami P-38 Lightning a P-51 Mustang. Proti nim stálo přibližně 100 německých stíhaček, zejména Messerschmittů Bf 109 a Focke-Wulfů Fw 190. Německé letectvo bylo vedeno pozemními řídicími středisky a využilo slabiny amerických bombardérů – zpoždění jejich doprovodných stíhaček. Těžce ozbrojené Focke-Wulf Fw 190 pronikaly hustou palbou bombardérů a rozbíjely tak silné a kompaktní formace amerických letadel.
K prvnímu střetu došlo krátce před polednem v prostoru mezi Olomoucí, Prostějovem a Přerovem. Bitva byla mimořádně urputná a skončila ztrátou více než 60 letounů na obou stranách. Američané přišli o 19 bombardérů a 6 stíhaček, z nichž 10 strojů dopadlo na moravskou půdu. V bombardérech zahynulo 84 členů z posádek. Němci ztratili 51 letounů a 22 zkušených pilotů.
Cílem celé operace byly továrny v Horním Slezsku, které produkovaly strategicky důležité pohonné hmoty pro německou armádu. Americké nálety dokázaly výrobu značně omezit, ale Němci vždy rychle opravili škody, což si vyžádalo další a další útoky. Prosincová mise z roku 1944 však velmi dobře ukázala, že Luftwaffe dokáže v případě potřeby efektivně zasáhnout i v těžkých podmínkách.
Bitva ze 17. prosince 1944 zůstává největším střetem mezi americkým a německým letectvem nad našim územím. Připomíná nejen odvahu a oběti obou stran, ale také technologické pokroky a strategický význam leteckých operací během druhé světové války. Dodnes archeologové a historici objevují trosky letounů a střípky příběhů, které pomáhají osvětlit detaily tohoto tragického střetnutí.
Čest jejich odvaze a památce.
Zdroj foto: Wikipedie
Přerov Letecká bitva Primátor Pietní akt Hejtman