Moravský kras - Záchranářská výzva? Výcvik prověřil hasiče v jeskyních i na skalách

Pro hasiče znamenají stísněné podzemní komplexy jednu z největších záchranářských výzev. Proto je třeba pravidelně tyto zásahy trénovat. Tentokrát se vydali do speleologického trenažeru, který je součástí Moravského krasu. 

V jeskynním systému s podzemní řekou, kde jim dělali společnost jen netopýři, si šumperští a jeseničtí hasiči - lezci vyzkoušeli záchranu zraněného speleologa. Ze 40 metrů pod zemí jej ve speciálních nosítkách SKED hlubokým komínem vytahovali pomocí lanových technik na sluneční světlo.

Náročný dvoudenní výcvik pak pokračoval v obci Vír, kde z ferratové cesty Horní vyhlídka zachraňovali vysíleného a podchlazeného turistu, který už nemohl v náročném výstupu pokračovat dál. Poskytli mu tepelný komfort, zajistili jej do nosítek a pomocí lanových technik ho dostali v těžce schůdném terénu do bezpečí.

Hasiči si tak vyzkoušeli hned několik obtížných scénářů, kdy zachraňovali osoby jak z hloubky, tak z výšky. Při obou záchranných misích čelili klimaticky nepřiznivým podmínkám. V případě podzemních systémů pak práci záchranářů při ostrých zásazích ztěžují další faktory, a to úzké prostory, málo místa pro vybavení, složitá orientace v členitých chodbách, nedostatek kvalitních kotevních míst pro lana, tma, všudypřítomné vlhko a kluzko, délka zásahu a neuvěřitelně fyzicky náročný pohyb v úzkých chodbách. 

Při zásahu ve spletitém prostoru navíc klade velké nároky na hasiče také psychika, kdy je nutné být neustále ve střehu, využívat kreativitu a taktické myšlení.

por. Mgr. Lucie Balážová
tisková mluvčí
HZS Olomouckého kraje

Zdroj foto: HZS Olomouckého kraje

HZS Hasiči Olomoucký kraj Moravský kras Cvičení

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

1
Post image
2
Post image
3
Post image
4
Post image
5
Post image