82 parašutistů, 5 letadel a dechberoucí formace: Češi v CRW na Floridě

Jak vzniká ve vzduchu formace 82 parašutistů? Na listopadové akci CRW (Canopy Relative Work) ve slunné Floridě to znamenalo absolutní souhru, přesnost a odvahu. Pod vedením zkušených organizátorů se účastníci z celého světa pustili do vytvoření největší formace od roku 2007 – a výsledky byly famózní.

CRW je disciplína, která posouvá hranice možností ve vzduchu. Rozdíl od klasických volných formací, které parašutisté skládají během volného pádu je, že v CRW začíná ta pravá práce až po otevření padáků. Každý z účastníků musí otevřít svůj padák do tří sekund po výskoku a v předem, přesně stanoveném pořadí. „Každý pohyb musí být naprosto přesný, zapojování do sestavy musí být přesné na centimetry, protože při sebemenší chybě může dojít k zamotání nohou do padákových šňůr a to může mít fatální následky pro více členů celé sestavy“ vysvětluje Martin Kučera. Jeden z účastníků, kteří v této sestavě reprezentovali Českou republiku.

Jak to probíhá ve vzduchu?

Celý proces začíná už na palubě letadla. Parašutisté jsou rozděleni podle svých rolí ve formaci, která se skládá do předem dohodnutého „obrazce“. Pět letadel – čtyři Cessny Caravan a jeden letoun Pac. Každý člen formace má naplánovaný svůj přesný „vstupní bod“ do sestavy. Přiblížení ke skupině probíhá v různých směrech a rychlostech aby se co nejvíce zamezilo možným kolizím. Jakmile se parašutista dostane na svou pozici, spojí svůj padák s ostatními a posílí tak celý obrazec. „Vstup do sestavy je jako skládat obří puzzle, kde chybné umístění jednoho dílku může ohrozit celkový výsledek,“ popisuje Tomáš Deml, druhý český účastník.

Adrenalin? Ten nikdy nezůstává doma.

Jedno z největších nebezpečí při těchto seskocích je právě zamotání nohou do padákových šňůr jiných členů formace. Taková situace může snadno přerůst ve vážný problém, protože v různých výškách nad terénem, není mnoho času na nápravu. Proto je příprava na zemi stejně důležitá jako samotný let na padáku v sestavě.

„Každý z nás má na starost svůj malý kousek obrovského celku. Je to jako v orchestru – jeden chybný tón a celá skladba se rozpadne“ říká Martin Kučera. Přesto však oba zúčastnění shodně uvádějí, že pocit, když se celá sestava úspěšně spojí, je naprosto nepopsatelný.

Výsledek, který inspiruje.

Díky obrovskému nasazení a dokonalé spolupráci se formace 82 parašutistů podařila a přítomní byli svědky historické události. Tato sestava se totiž stala největší svého druhu od roku 2007 což dokazuje, že CRW i nadále patří mezi nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější disciplíny parašutismu. „Je to o sdílení společné vášně a důvěry. Když vidíte, jak se kolem vás všichni skládají, tak víte, že jste součástí něčeho velkého. To je ten pravý důvod, proč to děláme“ uzavírá Tomáš Deml.

Zdroj foto: archiv Martin Kučera, Tomáš Deml, Michael Chico Tomaselli

Zdroj video FB: Ehab Mahmoud https://www.facebook.com/1042344855/videos/430745413249304/  

Sport Parašutismus Česká republika Adrenalin CRW Reprezentace

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.