![Tovačov: Paměti a fotografie - pan Adolf Gregovský vzpomíná odhalení památníku padlých pilotů největší letecké bitvy nad Přerovskem](/storage/resized/-498x375/rvqh1aba3n9BbCyRZpAA3drqm2Iux2p5iwTu61j.jpeg)
![Daniel Macháň (redakce)](/storage/resized/users-100x100/IMG-20241119-WA0015.jpg)
Jak vzniká ve vzduchu formace 82 parašutistů? Na listopadové akci CRW (Canopy Relative Work) ve slunné Floridě to znamenalo absolutní souhru, přesnost a odvahu. Pod vedením zkušených organizátorů se účastníci z celého světa pustili do vytvoření největší formace od roku 2007 – a výsledky byly famózní.
CRW je disciplína, která posouvá hranice možností ve vzduchu. Rozdíl od klasických volných formací, které parašutisté skládají během volného pádu je, že v CRW začíná ta pravá práce až po otevření padáků. Každý z účastníků musí otevřít svůj padák do tří sekund po výskoku a v předem, přesně stanoveném pořadí. „Každý pohyb musí být naprosto přesný, zapojování do sestavy musí být přesné na centimetry, protože při sebemenší chybě může dojít k zamotání nohou do padákových šňůr a to může mít fatální následky pro více členů celé sestavy“ vysvětluje Martin Kučera. Jeden z účastníků, kteří v této sestavě reprezentovali Českou republiku.
Celý proces začíná už na palubě letadla. Parašutisté jsou rozděleni podle svých rolí ve formaci, která se skládá do předem dohodnutého „obrazce“. Pět letadel – čtyři Cessny Caravan a jeden letoun Pac. Každý člen formace má naplánovaný svůj přesný „vstupní bod“ do sestavy. Přiblížení ke skupině probíhá v různých směrech a rychlostech aby se co nejvíce zamezilo možným kolizím. Jakmile se parašutista dostane na svou pozici, spojí svůj padák s ostatními a posílí tak celý obrazec. „Vstup do sestavy je jako skládat obří puzzle, kde chybné umístění jednoho dílku může ohrozit celkový výsledek,“ popisuje Tomáš Deml, druhý český účastník.
Jedno z největších nebezpečí při těchto seskocích je právě zamotání nohou do padákových šňůr jiných členů formace. Taková situace může snadno přerůst ve vážný problém, protože v různých výškách nad terénem, není mnoho času na nápravu. Proto je příprava na zemi stejně důležitá jako samotný let na padáku v sestavě.
„Každý z nás má na starost svůj malý kousek obrovského celku. Je to jako v orchestru – jeden chybný tón a celá skladba se rozpadne“ říká Martin Kučera. Přesto však oba zúčastnění shodně uvádějí, že pocit, když se celá sestava úspěšně spojí, je naprosto nepopsatelný.
Díky obrovskému nasazení a dokonalé spolupráci se formace 82 parašutistů podařila a přítomní byli svědky historické události. Tato sestava se totiž stala největší svého druhu od roku 2007 což dokazuje, že CRW i nadále patří mezi nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější disciplíny parašutismu. „Je to o sdílení společné vášně a důvěry. Když vidíte, jak se kolem vás všichni skládají, tak víte, že jste součástí něčeho velkého. To je ten pravý důvod, proč to děláme“ uzavírá Tomáš Deml.
Zdroj foto: archiv Martin Kučera, Tomáš Deml, Michael Chico Tomaselli
Zdroj video FB: Ehab Mahmoud https://www.facebook.com/1042344855/videos/430745413249304/
Sport Parašutismus Česká republika Adrenalin CRW Reprezentace